Eğitim Dokümanları

Ürün veya hizmetlerinizi internet üzerinden satmasanız bile sanal alemde mutlaka saygın bir yeriniz olmalı. Hakkınızda yazılanlar, çıkan haberler, forum yazıları, web sayfanız sizin hakkında hedef kitlenize olumlu mesajlar verebilmeli. En önemlisi de hizmet verdiğini alanda sanal alemde rakipleriniz arasında hep bir adım daha önde olmanız. Yani arama sonuçlarında ön sıralarda yer almanız . . .

Tartışmasız günümüz en çok kullanılan arama motoru Google. Son zamanda yahoo veya msn’i kullandığımı hatırlamıyorum. Hatta web sitelerin adını bilse bile alışkanlıkla direkt Google penceresinde yazarak aratanlar bile var. Genelde insanlar bir kelimeyi Google’da arattıklarında ilk sayfadan sonrasına pek bakmıyor. Dolayısıyla sitenizin Google tarafından hizmet verdiği alandaki kelimelerle aratıldığında ilk sıralara çıkması çok önemli.

Bunun için yapılan çalışmalara SEO yani Search Engine Optimization deniyor. Türkçe’si, arama motoru optimizasyonu. Sitenizi Google’da ilk sıralarda çıkarmak istiyorsanız, Google’ın çalışma mantığını çok iyi bilmeniz gerekiyor. İyi bir tasarım ve sıkı bir içerik birçok kötü tasarlanmış ve içeriği düzgün olmayan siteye göre Google’ın sıralamasında daha alt sıralamalarda çıkabiliyor.